W listopadzie 1953 roku w mazowieckiej wsi Dudy Puszczańskie doszło do ostatniego na Mazowszu starcia zbrojnego między polską partyzantką antykomunistyczną a komunistycznymi organami represji. Komuniści otoczyli tam patrol Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którego żołnierze po nierównej walce popełnili samobójstwo, nie chcąc wpaść w ręce wroga. Woleli śmierć niż niewolę...

thumbs/NSZ-b01-skal1.jpg.jpg Był to jeden z ostatnich aktów polskiego oporu zbrojnego przeciwko okupantom. Oporu, który trwał nieprzerwanie od września 1939 r., gdy niepodległa Polska padła pod ciosami nazistowskich Niemiec i stalinowskiej Rosji.

Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności. Niezależnie od poglądów politycznych przystąpili do walki.  Polscy narodowcy już w październiku 1939 r. zaczęli tworzyć swoje podziemne formacje zbrojne. Tak powstała Narodowa Organizacja Wojskowa oraz Związek Jaszczurczy.

Cel był jeden: niepodległa Polska. Powiększona o Śląsk i Pomorze, silniejsza niż przed wojną, wsparta sojuszem z bratnimi narodami środkowej Europy i uzbrojona w nowy ustrój, korygujący wady przedwojennego. Metodą zaś bezkompromisowy opór cywilny i zbrojny przeciwko wszystkim okupantom i ich kolaborantom.

Nie ugięły ich represje i terror okupantów. Do walki przystępowały kolejne tysiące młodych patriotów, którzy tworzyli nowe grupy oporu. W 1942 roku przyszedł moment ich zjednoczenia.Tak powstały Narodowe Siły Zbrojne.

Opierając się jedynie na sile i determinacji własnego narodu zbudowali liczącą prawie 90 tysięcy żołnierzy armię, która stanęła do nierównej walki z Hitlerem i Stalinem, z dwoma najpotężniejszymi państwami i armiami Europy. Bez pieniędzy i instrukcji z Londynu...

Likwidowali okupantów i kolaborantów. Stworzyli wywiad, podziemną administrację, szkolnictwo wojskowe, ponad 100 czasopism, własny system pomocy osobom represjonowanym i ich rodzinom.

Już w 1943 dowództwo NSZ zrozumiało, że naziści niebawem przegrają wojnę a Polskę czeka nowa okupacja.
Okupantem będzie stalinowska Rosja - komunistyczny sojusznik Hitlera, który w 1941 roku stał się sojusznikiem kapitalistycznego Zachodu, ale wciąż pozostawał wrogiem niepodległej Polski.

1 sierpnia 1944 r. żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali zaskoczeni w Warszawie wybuchem Powstania. Przystąpili do walki ramię w ramię z Armią Krajową, bijąc się  bohatersko do samego końca w ruinach stolicy.

Żołnierze NSZ byli jedynymi żołnierzami polskiego Podziemia, który walczył przeciwko nazistom ramię w ramię z wojskami zachodnich Aliantów. Legendarna Brygada Świętokrzyska NSZ w szaleńczej walce o przetrwanie, trwającej od stycznia 1945 r., brnąc w kleszczach między cofającymi się Niemcami a nacierającą armią sowiecką zdołała przedrzeć się przez Śląsk do Czech i połączyć tam w maju 1945 r. z wojskami amerykańskimi.

Większość oddziałów NSZ pozostała jednak w Polsce i stanęła do walki zbrojnej przeciwko stalinowskiemu okupantowi. W listopadzie 1944 r. utworzyli Narodowe Zjednoczenie Wojskowe. Propagandą antykomunistyczną i walką partyzancką zadawali wrogowi kolejne ciosy. Atakowali okupacyjne wojska, likwidowali kolaborantów i członków komunistycznego aparatu represji. Zajmowali miasta i wioski, rozbijali posterunki okupanta, uwalniali z więzień ofiary czerwonego terroru.

Znowu musieli stoczyć nierówną walkę z wielokrotnie silniejszym wrogiem. Dla wielu z nich ta walka  trwała nieprzerwanie od 1939 roku. Zapłacili za nią ogromną cenę.
Ich winą był żarliwy patriotyzm, wiara w Boga, umiłowanie wolności... To wystarczyło by każdy z nich  był w komunistycznej Polsce wyjęty spod prawa. Dla schwytanych żołnierzy NSZ komuniści byli bezlitośni. Przygotowywali im procesy pokazowe, wyroki śmierci, długoletnie więzienie i katorgę. Wielu zamordowali bez sądu.

Nie mogąc zabić wszystkich usiłowali pogrzebać i zohydzić pamięć o nich, pozbawić ich godności i dobrego imienia. Uruchomili swój gigantyczny aparat propagandy dla walki z legendą o NSZ. W setkach propagandowych książek, artykułów i filmów najwierniejsi żołnierze Rzeczpospolitej zostali przedstawieni jako najgorsi renegaci. Ale prawda przetrwała... Mówmy ją głośno. Bądźmy dumni z naszego dziedzictwa, bądźmy jego godnymi kontynuatorami.

Narodowe Siły Zbrojne to Związek Jaszczurczy / Narodowa Organizacja Wojskowa / Narodowo-Ludowa Organizacja Wojskowa / Polski Obóz Narodowo-Syndykalistyczny / Zakon Odrodzenia Polski / Organizacja Wojskowa "Wilki" / Zbrojne Pogotowie Narodu / Legion Unii Narodów Słowiańskich / Narodowa Konspiracja Niepodległości / Konfederacja Zbrojna / Bojowa Organizacja "Wschód" / Polskie Wojska Unijne / Korpus Obrońców Polski / Załoga Partyzantów Wojskowych / Polska Organizacja Zbrojna / Związek Kobiet Czynu / Młody Nurt i wiele innych, których nazw nikt dziś nie pamięta.

Ten hołd składamy najwierniejszym z wiernych, niezłomnym żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych.

Twardym jak stal.

(c) Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych